GSD Course Bulletin - Fall 2008

Show/hide search options

Search for: in

ALL courses   ARCHITECTURE only   LANDSCAPE ARCH only   URBAN PLANNING & DESIGN only

Listings for:   Term   Year  

· Last updated on 08 MAY 2015 15:46:03.

01101: First Semester Core: Introduction to Design and Visual Studies in Architecture (STU 0110100)
Preston Scott Cohen, Paul Andersen, Eric Howeler, Mariana Ibanez, Daniel Lopez-Perez, Lluis Ortega, Ingeborg Rocker
Architecture
Core Studio - 8 credits
Monday Wednesday Friday 2:00 - 6:00  

01111: First Semester Core: Landscape Architecture Design (STU 0111100)
Michael Blier, Jane Choi, Paula Meijerink, Martha Schwartz
Landscape Architecture
Core Studio - 8 credits
Monday Friday 1:00 - 6:00  
Wednesday 2:00 - 6:00  

01121: Core Urban Planning Studio I (STU 0112100)
Judith Grant Long, Kathryn Madden, Kathy Spiegelman
Urban Planning and Design
Core Studio - 8 credits
Monday Wednesday 2:00 - 6:00  

01201: Third Semester Core: Architectural Design (STU 0120100)
Jonathan Levi, John Hong, Timothy Hyde, Florian Idenburg, Laura Miller, Peter Rose
Architecture
Core Studio - 8 credits
Tuesday Thursday 12:30 - 6:00  

01211: Third Semester Core: Planning and Design of Landscapes (STU 0121100)
Scheri Fultineer, Paul Cote, Laura Gornowski, Kaki Martin, Robyn Reed
Landscape Architecture
Core Studio - 8 credits
Monday Wednesday Friday 2:00 - 6:00  

01221: Elements of Urban Design (STU 0122100)
Richard Sommer, Felipe Correa, Martin Zogran
Urban Planning and Design
Core Studio - 8 credits
Monday Wednesday Friday 2:00 - 6:00  

01301: Back to Maddalena (STU 0130100)
Stefano Boeri, Paolo Bercah
Architecture
Option Studio - 8 credits - Limited enrollment
Tuesday Wednesday 2:00 - 6:00  

01302: Crossing: Border Station Studio (STU 0130200)
Julie Snow
Architecture
Option Studio - 8 credits - Limited enrollment
Tuesday Thursday 2:00 - 6:00  

01303: The GINA Studio (STU 0130300)
Frank Barkow, Christopher Bangle
Architecture
Option Studio - 8 credits - Limited enrollment
Tuesday Thursday 2:00 - 6:00  

01304: Cleverage: finding and exploiting loopholes for architectural advantage (STU 0130400)
Wes Jones
Architecture
Option Studio - 8 credits - Limited enrollment
Wednesday Thursday 2:00 - 6:00  

01305: Desert Islands (STU 0130500)
Michael Meredith
Architecture
Option Studio - 8 credits - Limited enrollment
Tuesday Thursday 2:00 - 6:00  

01306: Rising Mass: Tall Cultivars For a Fast-Sprouting Type (STU 0130600)
George L. Legendre
Architecture
Option Studio - 8 credits - Limited enrollment
Tuesday Wednesday 2:00 - 6:00  

01307: Reticulated Form: United States Air Force Academy (STU 0130700)
Joseph MacDonald
Architecture
Option Studio - 8 credits - Limited enrollment
Wednesday Thursday 2:00 - 6:00  

01308: UNAM de CENTRAL LIBRARY (STU 0130800)
Mimi Hatram Hoang, Eric Bunge, Paul Kassabian, Mahadev Raman
Architecture
Option Studio - 8 credits - Limited enrollment
Thursday 12:00 - 4:00  
Wednesday 2:00 - 6:00  

01309: The Overskyscraper (STU 0130900)
Ciro Najle
Architecture
Option Studio - 8 credits - Limited enrollment
Tuesday Thursday 2:00 - 6:00  

01310: CONNECTED ISOLATION: Designing Architecture and Territory in the Galapagos Islands (STU 0131000)
Maryann Thompson
Architecture
Option Studio - 8 credits - Limited enrollment
Tuesday Friday 2:00 - 6:00  

01401: MUMBAI METROPOLITAN: Adapting the Airport Lands, Mumbai, India (STU 0140100)
Niall Kirkwood, Nazneen Cooper
Landscape Architecture
Option Studio - 8 credits - Limited enrollment
Tuesday Thursday 2:00 - 6:00  

01402: Mat Ecologies (STU 0140200)
Chris Reed
Landscape Architecture
Option Studio - 8 credits - Limited enrollment
Tuesday Friday 2:00 - 6:00  

01403: Redesigning Infrastructure - Baldwin Hills Park/Oil Field

A new life for a 1400-acre urban oil field in the Los Angeles basin (STU 0140300)
Mia Lehrer, Matthew Gordy, Byron Stigge
Landscape Architecture
Option Studio - 8 credits - Limited enrollment
Thursday Friday 2:00 - 6:00  

01501: The Contested City: Newark and the Struggle for Sustainable Urban Regeneration-Ports and the City (STU 0150100)
Toni Griffin, Robert Lane
Urban Planning and Design
Option Studio - 8 credits - Limited enrollment
Tuesday Thursday 2:00 - 6:00  

01502: An Urbanism for Las Vegas, Nevada (STU 0150200)
Alex Krieger
Urban Planning and Design
Option Studio - 8 credits - Limited enrollment
Tuesday Friday 2:00 - 6:00  

01503: The Jewelry District, Providence, RI: Imagining the Newly - Contested Edge (STU 0150300)
Leland Cott
Urban Planning and Design
Option Studio - 8 credits - Limited enrollment
Tuesday Friday 2:00 - 6:00  

02101 [M1]: Visual Studies (VIS 0210100)
T. Kelly Wilson
Architecture
Workshop - 2 credits
Monday 9:00 - 1:00   7 Sumner 402
Thursday 1:15 - 2:00   Gund 111
Tuesday 2:00 - 6:00   7 Sumner 402
Thursday 2:30 - 6:00   7 Sumner 402

02102 [M2]: Projective Representation in Architecture (VIS 0210200)
Preston Scott Cohen, Cameron Wu
Architecture
Lecture - 2 credits
Tuesday 2:00 - 5:00   Gund 111

02103: Studies in Landscape Representation 1 (VIS 0210300)
Elizabeth Randall, Michael Blier, Jane Choi
Landscape Architecture
Workshop - 4 credits
Friday 9:00 - 12:00   Gund 518

02301 [M1]: The Visual Landscape: Analysis and Management (VIS 0230100)
Carl Steinitz
Landscape Architecture
Seminar - 2 credits - Limited enrollment
Monday 3:00 - 6:00   Gund 510

02308: Drawing in the City of Rome (VIS 0230800)
T. Kelly Wilson
Architecture
Workshop - 4 credits

02309: Kinetic Architecture (VIS 0230900)
Kostas Terzidis
Architecture
Seminar - 4 credits - Limited enrollment
Friday 2:00 - 5:00   Gund 508

02310: Sculpting in Motion (VIS 0231000)
Allen Sayegh
Architecture
Lecture - 4 credits - Limited enrollment
Friday 10:30 - 12:30   Gund 505
Friday 12:30 - 1:30   Gund 516

02311: Algorithmic Architecture (VIS 0231100)
Kostas Terzidis
Architecture
Lecture - 4 credits
Wednesday 1:00 - 4:00   Gund 111

02319: Immersive Environments (VIS 0231900)
Christopher Hoxie
Architecture
Seminar - 4 credits - Limited enrollment
Thursday 11:30 - 2:30   Gund 109

02404: Superficial Spaces (VIS 0240400)
George L. Legendre
Architecture
Seminar - 4 credits - Limited enrollment
Monday 11:30 - 1:30   Gund 318
Monday 2:30 - 4:30   Gund 516
Monday 2:30 - 4:30   Gund 318

02440: Intermediate Drawing (VIS 0244000)
Anne McGhee
Landscape Architecture
Lecture - 4 credits - Limited enrollment
Tuesday 8:30 - 12:30   7 Sumner 402

03307: Theories and Methods of Landscape Planning (DES 0330700)
Juan Carlos Vargas-Moreno, Carl Steinitz
Landscape Architecture
Lecture - 4 credits
Tuesday 10:00 - 11:30   Gund 517
Monday Thursday 10:00 - 11:30   Gund 518
Wednesday 11:30 - 1:00   Gund 518

03316: Architecture and Art: From Robert Smithson to the emerging `New Synthesis¿ (DES 0331600)
Sanford Kwinter
Architecture
Lecture - 4 credits
Wednesday 1:00 - 4:00   Gund 109

03317: Part Animal: Forms of Architecture, Forms of Life (DES 0331700)
Catherine Ingraham
Architecture
Lecture - 4 credits
Friday 10:00 - 1:00   Gund 508

03329: Methods of Urban Planning (DES 0332900)
Judith Grant Long
Urban Planning and Design
Lecture - 4 credits
Tuesday Thursday 11:30 - 1:00   Gund 518

03430: The Architecture of Mobility: Desiging for the Mobile Subject (DES 0343000)
Max Hirsh
Architecture
Seminar - 4 credits - Limited enrollment
Monday 3:00 - 6:00   7 Sumner 104

03500: MArch II Proseminar (DES 0350000)
Jorge Silvetti
Architecture
Lecture - 4 credits
Tuesday Thursday 8:30 - 11:30   Gund 123

03501: MLA I AP Proseminar (DES 0350100)
Niall Kirkwood
Landscape Architecture
Seminar - 4 credits
Thursday 11:30 - 1:30   Gund 508

03503: Proseminar - Defining Urban Design (DES 0350300)
Joan Busquets
Urban Planning and Design
Lecture - 4 credits
Tuesday Thursday 3:00 - 6:00   Gund 318

04105: Studies of the Built North American Environment: 1580 to the Present (HIS 0410500)
John Stilgoe
Landscape Architecture
Lecture - 4 credits
Tuesday Thursday 10:00 - 11:30  

04109: History of Landscape Architecture I (HIS 0410900)
Michael Lee
Landscape Architecture
Lecture - 4 credits
Monday 10:00 - 11:30   Gund 517
Wednesday 11:30 - 1:00   Gund 517

04201 [M1]: Buildings, Texts, and Contexts (HIS 0420100)
K. Michael Hays, Erika Naginski
Architecture
Lecture - 2 credits
Tuesday Thursday 10:00 - 11:30   Gund - Piper

04202 [M2]: Buildings, Texts, and Contexts (HIS 0420200)
K. Michael Hays, Erika Naginski
Architecture
Lecture - 2 credits
Tuesday Thursday 10:00 - 11:30   Gund - Piper

04205 [M1]: Buildings, Texts, and Contexts (HIS 0420500)
Timothy Hyde
Architecture
Lecture - 2 credits
Monday Wednesday 10:00 - 11:30   Gund - Piper

04206 [M2]: Buildings, Texts, and Contexts (HIS 0420600)
Sanford Kwinter
Architecture
Lecture - 2 credits
Wednesday 9:00 - 11:30   Gund - Piper
Monday 10:00 - 11:30   Gund - Piper

04304: North American Seacoasts and Landscapes: Discovery Period to the Present (HIS 0430400)
John Stilgoe
Landscape Architecture
Seminar - 4 credits
Tuesday 1:00 - 3:00  

04329: Urbanization in the East Asian Region (HIS 0432900)
Peter Rowe
Urban Planning and Design
Lecture - 4 credits
Monday 2:00 - 5:00   Gund 518

04345: Race, Inequality, and Cities (HIS 0434500)
Thomas Sugrue
Urban Planning and Design
Lecture - 4 credits
Monday 2:30 - 5:30   Gund - Gropius

04346: Visions of the Japanese House (HIS 0434600)
Ken Tadashi Oshima
Architecture
Lecture - 4 credits
Wednesday Friday 1:00 - 4:00   Gund 518

04351: Film Architectures: Seminar Course (HIS 0435100)
Giuliana Bruno
Architecture
Seminar - 4 credits
Wednesday 2:00 - 4:00   Carpenter Center 402
Tuesday 7:00 - 9:00   Carpenter Center - Lecture Hall

04353: Imagining the City: Literature, Film, and the Arts (HIS 0435300)
Giuliana Bruno
Architecture
Lecture - 4 credits
Thursday 11:30 - 1:00   Carpenter Center B04
Wednesday 7:00 - 9:00   Carpenter Center - Lecture Hall

04358: Art and Architecture in Western Europe, 950-1250 (HIS 0435800)
Christine Smith
Architecture
Lecture - 4 credits
Monday Wednesday 11:30 - 1:00   Gund 505

04420: The Ruin Aesthetic: Episodes in the History of an Architectural Idea (HIS 0442000)
Erika Naginski
Architecture
Seminar - 4 credits - Limited enrollment
Thursday 2:00 - 5:00   7 Sumner 104

04501: Proseminar in History, Theory and Urban Design (HIS 0450100)
Margaret Crawford, K. Michael Hays
Urban Planning and Design
Seminar - 4 credits
Tuesday 2:00 - 5:00   Gund 510

05101: Histories and Theories of Urban Interventions (SES 0510100)
Margaret Crawford
Urban Planning and Design
Lecture - 4 credits
Monday Wednesday 11:30 - 1:00   Gund - Piper

05201: Urban Politics and Planning (SES 0520100)
Alan Altshuler
Urban Planning and Design
Lecture - 4 credits - Limited enrollment
Monday Wednesday 11:40 - 1:00   Littauer 130

05203: Markets and Market Failures (SES 0520300)
Jose Gomez-Ibanez
Urban Planning and Design
Lecture - 4 credits
Monday Wednesday 10:00 - 11:30   Gund 111
Friday 12:00 - 1:30   Gund 111

05204: Real Estate Finance and Development (SES 0520400)
Richard Peiser
Urban Planning and Design
Lecture - 4 credits
Tuesday Thursday 10:00 - 11:30   Gund 111

05206: Planning and Environmental Law (SES 0520600)
Brian W. Blaesser
Urban Planning and Design
Lecture - 4 credits
Monday Wednesday 8:30 - 10:00   Gund 109

05213: Policy Making in Urban Settings (SES 0521300)
William Apgar
Urban Planning and Design
Lecture - 4 credits
Tuesday Thursday 1:10 - 2:30   Littauer 130

05304: Transportation Planning and Development (SES 0530400)

Urban Planning and Design
Lecture - 4 credits

05320: Architecture Expanded: New Positioning in Scale, Context and Agency (SES 0532000)
Stephen Ramos, Gareth Doherty, Neyran Turan
Urban Planning and Design
Seminar - 4 credits - Limited enrollment
Wednesday 1:00 - 4:00   Gund - Gropius

05321: Climate Change, Planning, and Cities (SES 0532100)
Armando Carbonell
Urban Planning and Design
Seminar - 4 credits - Limited enrollment
Friday 2:00 - 5:00   7 Sumner 104

05322: Comparative International Planning and Cities (SES 0532200)
Brent Ryan
Urban Planning and Design
Lecture - 4 credits
Tuesday Thursday 10:00 - 11:30   Gund 505

05325: Ecology as Urbanism; Urbanism as Ecology (SES 0532500)
Charles Waldheim
Urban Planning and Design
Lecture - 4 credits
Tuesday 11:30 - 2:00   Gund 111

05327: Balkanization: From Metaphor of War to Shaping of Cities (SES 0532700)
Srdjan Jovanovic Weiss
Urban Planning and Design
Seminar - 4 credits - Limited enrollment
Thursday 2:00 - 5:00   Gund 505

05471: Political Economy of Urbanization (SES 0547100)
Marco Cenzatti
Urban Planning and Design
Lecture - 4 credits
Monday Wednesday 11:30 - 1:00   Gund - Gropius

05472: Material Geographies 1: Large-Scale Infrastructure and Urbanization in the Sonoran Desert (SES 0547200)
Felipe Correa
Urban Planning and Design
Seminar - 4 credits - Limited enrollment
Thursday 10:00 - 1:00   Gund 510

05476: Housing Delivery Systems in the United States (SES 0547600)
James Stockard
Urban Planning and Design
Seminar - 4 credits - Limited enrollment
Wednesday 2:00 - 5:00   Gund 517

05484: Redevelopment Policy (SES 0548400)
Susan Fainstein
Urban Planning and Design
Lecture - 4 credits
Monday Wednesday 10:00 - 11:30   Gund - Gropius

05488: Historic Preservation: Strategies for Urban Revitalization (SES 0548800)
Leonard Zax
Urban Planning and Design
Lecture - 4 credits
Monday 2:00 - 5:00   Gund 508

06103: Site Ecology and Environment (SCI 0610300)
Katharine Parsons
Landscape Architecture
Lecture - 2 credits

06106: Ecology, Plants and Technology I (SCI 0610600)
Laura Solano, Matthew Urbanski
Landscape Architecture
Lecture - 4 credits
Wednesday 8:30 - 10:00   Gund - Gropius
Tuesday 2:00 - 6:00   Gund - Gropius
Thursday 3:00 - 6:00   Gund - Gropius

06111 [M1]: Materials and Construction: An Introduction to Techniques, Composition and Strategies (SCI 0611101)
Eric Howeler, Thomas Schroepfer
Architecture
Lecture - 2 credits
Friday 8:00 - 11:00   Gund L32
Wednesday 10:00 - 11:30   Gund 109
Friday 11:00 - 2:00   Gund L32
Thursday 3:00 - 6:00   Gund L32

06112 [M2]: Energy, Technology and Building (SCI 0611202)
Christoph Reinhart
Architecture
Lecture - 2 credits
Wednesday Friday 10:00 - 11:30   Gund 109

06201: Analysis and Design of Building Structures I (SCI 0620100)
Martin Bechthold
Architecture
Lecture - 4 credits
Monday 9:00 - 10:00   Gund 518
Friday 10:00 - 12:00   Gund 111
Wednesday 4:00 - 6:00   Gund 111

06204: Building Technology (SCI 0620400)
Mark Mulligan
Architecture
Lecture - 4 credits
Monday Wednesday 8:30 - 10:00   Gund 111

06218 [M1]: Plants and Technology I (SCI 0621800)
Peter Del Tredici
Landscape Architecture
Lecture - 2 credits
Tuesday 8:30 - 10:00   Gund 517
Thursday 2:30 - 5:30   Gund 517

06301: Landscape Ecology (SCI 0630100)
Richard T.T. Forman
Landscape Architecture
Lecture - 4 credits
Monday Thursday 8:30 - 10:00   Gund 508

06315: Innovation in Structure (SCI 0631500)
Werner Sobek, Timothy Macfarlane
Architecture
Lecture - 4 credits
Monday 3:00 - 6:30   Gund 109

06317: CAD/CAM: Introduction to Applications in Architecture (SCI 0631700)
Martin Bechthold, Stephen Hickey
Architecture
Lecture - 4 credits - Limited enrollment
Monday 11:30 - 2:30   Gund 109

06332: Day-Lighting Buildings (SCI 0633200)
Christoph Reinhart
Architecture
Lecture - 4 credits
Monday Thursday 10:00 - 11:30   Gund 109

06414: Advanced Fabrications: Fast, Cheap, and Brilliant (SCI 0641400)
Paul Andersen
Architecture
Seminar - 4 credits - Limited enrollment
Wednesday 10:00 - 1:00   Gund 508

06417: Building Performance Simulation - Energy (SCI 0641700)
Christoph Reinhart
Architecture
Seminar - 4 credits - Limited enrollment
Thursday 2:00 - 5:00   Gund 508

06418: Smart Materials (SCI 0641800)
Thomas Schroepfer
Architecture
Seminar - 4 credits - Limited enrollment
Friday 2:00 - 5:00   Gund 109

06442: Ecological Strategies for Disturbed Sites (SCI 0644200)
Peter Del Tredici
Landscape Architecture
Lecture - 4 credits
Wednesday 8:30 - 11:30   Gund 318

07213: International Design Practice: Business, Law, and Culture (PRO 0721300)
Jay Wickersham
Architecture
Lecture - 4 credits
Monday 1:00 - 4:00   Gund 505

07330: Design Research Methods (PRO 0733000)
Kostas Terzidis
Architecture
Seminar - 4 credits
Tuesday 2:00 - 6:00   7 Sumner 104

07408: A New Framework for Practice (PRO 0740800)
Paul Nakazawa
Architecture
Seminar - 4 credits - Limited enrollment
Monday 10:00 - 1:00   Gund 510

07411: Design and Development: from Concept to Implementation (PRO 0741100)
Spiro Pollalis, Andreas Georgoulias
Architecture
Lecture - 4 credits
Tuesday 3:00 - 6:00   Gund 109

07440: Leading the Design Firm (PRO 0744000)
Brian Kenet, Spiro Pollalis
Landscape Architecture
Lecture - 4 credits
Tuesday 10:00 - 1:00   Gund 109

09201: Independent Study by Candidates for Master's Degrees (ADV 0920100)
Brian W. Blaesser, Marco Cenzatti, Preston Scott Cohen, Felipe Correa, Gareth Doherty, Stephen Ervin, Susan Fainstein, Richard T.T. Forman, Jose Gomez-Ibanez, K. Michael Hays, Sanford Kwinter, Anne McGhee, Michael Meredith, Farshid Moussavi, Richard Peiser, Spiro Pollalis, Peter Rowe, Allen Sayegh, Laura Solano, John Stilgoe, Kostas Terzidis, Matthew Urbanski, Bing Wang, Christian Werthmann, T. Kelly Wilson, Gary Hilderbrand
Architecture
Independent Study - 4 credits

09202: Independent Studio by Candidates for Master's Degrees (ADV 0920200)

Landscape Architecture
Option Studio - 8 credits

09203: Prep of Design Thesis Proposal for MArch (ADV 0920300)
Timothy Hyde
Architecture
Independent Study - 4 credits
Tuesday 9:30 - 11:30   Gund 518

09204: Preparation for Independent Thesis Proposal for MUP, MAUD, or MLAUD (ADV 0920400)
Marco Cenzatti
Urban Planning and Design
Independent Study - 4 credits
Friday 12:00 - 2:00   7 Sumner 104

09205: Preparation of Thesis for Master in Landscape Architecture (ADV 0920500)
John Beardsley, John Stilgoe
Landscape Architecture
Independent Study - 4 credits

09206: Social Spaces in the Academy II (ADV 0920601)
Joan Busquets, Gareth Doherty, Jerold Kayden, Martin Zogran
Urban Planning and Design
Seminar - 4 credits - Limited enrollment
Thursday 11:30 - 2:00   Gund 505

09301: Independent Thesis in Satisfaction of Degree MArch (ADV 0930100)
Preston Scott Cohen, Mariana Ibanez, Jonathan Levi, Joseph MacDonald, Michael Meredith, Lluis Ortega, Jorge Silvetti, Maryann Thompson, Timothy Hyde, Remment Koolhaas
Architecture
Research Seminar - 12 credits

09302: Independent Thesis in Satisfaction of the Degree MAUD, MLAUD, or MUP (ADV 0930200)
James Stockard
Urban Planning and Design
Independent Study - 8 credits

09304: Independent Thesis for the Degree Master in Design Studies (ADV 0930400)
Martin Bechthold, K. Michael Hays, Richard Peiser, Christoph Reinhart, Sanford Kwinter, Margaret Crawford
Urban Planning and Design
Option Studio - 8 credits

09502: Independent Study by Candidates for Doctoral Degrees (ADV 0950200)
Spiro Pollalis, Peter Rowe
Landscape Architecture
Independent Study - 4 credits

09503: Preparation of Doctoral Thesis Proposal (ADV 0950300)
Margaret Crawford, Antoine Picon, A. Hashim Sarkis
Architecture
Independent Study - 4 credits

09504: Thesis in Satisfaction of the Degree Doctor of Design (ADV 0950400)
Martin Bechthold, Joan Busquets, Margaret Crawford, Niall Kirkwood, Antoine Picon, Spiro Pollalis, A. Hashim Sarkis, Daniel Schodek, Thomas Schroepfer
Architecture
Independent Study - 16 credits

09506: Thesis Extension in Satisfaction of Degree Doctor of Design (ADV 0950600)
Richard T.T. Forman, Jose Gomez-Ibanez, Richard Peiser, Spiro Pollalis, Peter Rowe, A. Hashim Sarkis, Daniel Schodek
Urban Planning and Design
Independent Study - 16 credits

09507: Thesis Extension in Satisfaction of the Degree Master in Architecture (ADV 0950700)

Architecture
Independent Study - 0 credits

FACULTY for this term · 422.gsd.harvard.edu · GSD Web

Federal law now requires Harvard to disclose certain information about the textbooks instructors have assigned for courses at the School of Design. The Harvard COOP has agreed to provide this information to students, who may access it via the Central Course Catalog website. Individual course pages on the Central Course Catalog site contain hyperlinks to updated textbook information on the Coop's website.