Fall 2019 meetings on lottery day take place at 6:30 PM or after the results are posted, whichever is later.

Many studios are meeting on Friday, August 30. This first class is required for option studios that meet irregularly during the semester.

Please note that times and locations of meetings are subject to change. Please review the document again after lottery results are announced.

BOLD = RECENTLY UPDATED – Last updated 08/30/2019 at 11:00 am

Thursday, August 29 Friday, August 30
Studio Title Critic Time Room Time Room
1301 Post-Shaker Preston Scott Cohen 8:00pm Piper 2-6 pm 42 Kirkland 1-A
1302 Habitat Kashgar Zhang Ke 8:00pm 124 2-6 pm 124
1303 Type vs. Difference: The Function of a 21st-century Residential Block Farshid Moussavi 8:00pm 510 10am-12:30 pm & 2-6 pm 121 (10am)

111 (2pm)

1304 Adapting Miami – Housing on the Transect Eric Howeler, Corey Zehngebot 8:00pm Piper
1305 An American Section Kersten Geers, David Van Severen 8:00pm 122 2-6 pm 122
1306 Laboratory School, Stacking, Pragmatism, … Hilary Sample 8:00pm 3rd Fl. Lounge 9 am-1 pm 505
1307 Groundless Andrew Zago 8:00pm 110 2-6 pm 110
1308 Cross Rhythm (New House in New Orleans) Go Hasegawa 8:00pm 2nd Fl. Lounge 2-6 pm 2nd Fl. Lounge
1309 Reflective Nostalgia: Alternative Futures For Shanghai's Shikumen Heritage Lyndon Neri, Rossana Hu 8:00pm Sackler 222 2-6 pm Sackler 222
1310 A Typology of Knowledges Eric Lapierre 8:00pm L20 10am-6 pm 7 Sumner 104
1311 Domestic Orbits Frida Escobedo 8:00pm 318 2-6 pm 505
1401 Moving Up Gary Hilderbrand 8:00pm Piper 2-6 pm 510
1402 Geographical Reenchantment: Swiss Landscape Interventions between Atmosphere, Function + Experience Robin Winogrond 8:00pm Piper 2-6 pm 3rd Fl. Lounge
1403 Manifestos for Building the Utopia Loreta Castro, Gabriela Carrillo 8:00pm 522 2-6 pm 522
1404 Social Operative Infrastructure: Sustainable Water Models in Chile Eugenio Simonetti, Tomas Folch 8:00pm 109 2-6 pm 109
1405 The Immeasurable Enclosure Sergio Lopez-Pineiro 8:00pm 505
1406 Fallowscapes: Territorial Reconfiguration Strategies for Arles, France Anita Berrizbeitia, Marc Armengaud, Matthias Armengaud 8:00pm 121 2-6 pm 121
1501 Housing & Infrastructure in Yucatán: Beyond the Mayan Train Jose Castillo 8:00pm 123 2-6 pm 123
1502 Affordability Now! Daniel D'Oca 8:00pm Sackler 221 2-6 pm Sackler 221
1503 Newness and Synchronicity: Visions For Novi Sad 2050 Srdjan Jovanovic Weiss 8:00pm 4th Fl. Lounge 2-6 pm 4th Fl. Lounge
1504 Feeding Boston Eulalia Gomez Escoda 8:00pm 521 2-6 pm 521